We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Desktop Mini DVD ODD Module
SKU
K9Q83AA
Login for pricing
In stock
HP Desktop Mini DVD ODD Module, Black, Desktop, DVD Super Multi DL, USB 3.0, 24x, 8x
UNSPSC:
| SKU | K9Q83AA |
|---|---|
| EAN | 0888793972816 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP Desktop Mini DVD ODD Module. Product color: Black. Purpose: Desktop, Optical drive type: DVD Super Multi DL, Interface: USB 3.0. CD write speed: 24x, DVD+R write speed: 8x, DVD-R write speed: 8x. CD read speed: 24x, DVD-ROM read speed: 8x. DVD drive average random access time: 160 ms, CD-ROM drive average random access time: 140 ms
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Country of origin | China |
| Performance | |
| Purpose | Desktop |
| Optical drive type | DVD Super Multi DL |
| Interface | USB 3.0 |
| Writing speed | |
| DVD-RW write speed | 8x |
| DVD-RAM write speed | 5x |
| DVD-R write speed | 8x |
| DVD-R Double Layer write speed | 6x |
| DVD+RW write speed | 8x |
| DVD+R write speed | 8x |
| DVD+R Double Layer write speed | 6x |
| CD write speed | 24x |
| Reading speed | |
| DVD-ROM read speed | 8x |
| CD read speed | 24x |
| Access time | |
| DVD drive average random access time | 160 ms |
| CD-ROM drive average random access time | 140 ms |
| Optical drive | |
| Optical drive type | DVD Super Multi DL |
| Interface | USB 3.0 |
| Internal | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.898" (22.8 mm) |
| Weight | 25.1 oz (712 g) |
| Height | 6.87" (174.6 mm) |
| Depth | 6.97" (177 mm) |
| Technical details | |
| Purpose | Desktop |
| Product colour | Black |
| UNSPSC-code | 43201818 |
| HP segment | Business |
| Harmonized System (HS) code | 84717030 |
| Country of origin | China |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43201818 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717030 |
| Country of origin | China |