We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI HP-PB440X9 industrial rechargeable battery Lithium-Ion (Li-Ion) 8400 mAh 10.8 V
SKU
HP-PB440X9
Login for pricing
In stock
10.8 9 cell HSTNN-W99C compatible battery for HP - COMPAQ PROBOOK 470 G1 NOTEBOOK PC PROBOOK 450 G1 NOTEBOOK PC (ENERGY STAR)
UNSPSC:
| SKU | HP-PB440X9 |
|---|---|
| EAN | 0886734851527 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 8400 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Battery capacity | 91 Wh |
| Number of battery cells | 9 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | HP Probook 440, 445, 455, 470 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 8400 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 91 Wh |
| Number of battery cells | 9 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | HP Probook 440, 445, 455, 470 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Packaging data | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |