We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DYMO LabelManager 360D label printer Thermal transfer 180 x 180 DPI 12 mm/sec D1 QWERTY
SKU
1754488
Login for pricing
In stock
180 dpi, D1/D1 Durable, Label Widths 6/9/12/19 mm, QWERTY, Rechargeable Lithium-ion, Black
UNSPSC:
| SKU | 1754488 |
|---|---|
| EAN | 0071701056498 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Powered by a long-lasting rechargeable lithium-ion battery, the LabelManager 360D Label Maker is easy-to-use and eliminates the inconvenience of AA batteries. This desktop label maker lets you print up to ten copies of the same label and prevent repeated work with a ten-label memory and “save text” feature. Enter text quickly and naturally with the familiar computer-style keyboard, and use special function keys for fast access to punctuation marks, currency, and other special symbols. There are 30+ ways to format text including 3 font styles to create custom labels suited for almost any home or office labeling job.
| Print quality | |
|---|---|
| Vertical printing | Yes |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Maximum printing width | 0.748" (1.9 cm) |
| Printing | |
| Colour | No |
| Vertical printing | Yes |
| Print speed | 12 mm/sec |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Maximum printing width | 0.748" (1.9 cm) |
| Print technology | Thermal transfer |
| Display | |
| Display | LCD |
| Print preview | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Memory | |
| Label memory | 9 label(s) |
| Paper handling | |
| Maximum label width | 0.748" (1.9 cm) |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Performance | |
| Number of symbols | 200 |
| Tape type | D1 |
| Fixed length | Yes |
| Print preview | Yes |
| Tape cutting | Manual |
| Number of printing lines (max) | 2 |
| Design | |
|---|---|
| Display | LCD |
| Product colour | Black, Silver |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Power | |
| Battery voltage | 7.2 V |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1400 mAh |
| Auto power off | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Silver |
| Tape type | D1 |
| Fixed length | Yes |
| Tape cutting | Manual |
| Number of printing lines (max) | 2 |
| Maximum label width | 0.748" (1.9 cm) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Country of origin | China |
| Battery | |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1400 mAh |
| Rechargeable battery | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 7.76" (197 mm) |
| Depth | 5.91" (150 mm) |
| Height | 2.8" (71 mm) |
| Weight | 21.5 oz (610 g) |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Other features | |
| Print preview | Yes |
| Label memory | 9 label(s) |
| Country of origin | China |