We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
1734523 (S0773830) Ribbon, 24mm x 5,5m
SKU
1734523
Login for pricing
In stock
DYMO ® Rhino Industrial Permanent Polyester Labels, 1", Black Print on White Tape, Black on white, Multicolor, Polyester, -40 - 150 °C, UL 969, DYMO
UNSPSC:
| SKU | 1734523 |
|---|---|
| EAN | 0071701121851 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
DYMO ® Rhino Industrial Permanent Polyester Labels, 1", Black Print on White Tape. Label color: Black on white, Product color: Multicolor, Material: Polyester. Tape width: 0.945" (2.4 cm), Tape length: 216.5" (5.5 m), Package type: Box
Compatible Printers: Dymo Rhino 6000
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 150 °C |
| Compliance industry standards | UL 969 |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Material | Polyester |
| Product colour | Multicolor |
| Compatibility | Rhino |
| Technical details | |
| Tape length | 216.5" (5.5 m) |
| Material | Polyester |
| Product colour | Multicolor |
| Tape width | 0.945" (2.4 cm) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 0.945" (2.4 cm) |
| Tape length | 216.5" (5.5 m) |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |