We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
D8J07A (980) Ink cartridge cyan, 6.6K pages, 87ml
SKU
D8J07A
Login for pricing
In stock
HP 980 Cyan Original Ink Cartridge, Standard Yield, Cyan, Pigment-based ink, 1 pc(s), 6600 pages
UNSPSC:
| SKU | D8J07A |
|---|---|
| EAN | 0887758769126 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP 980 Cyan Original Ink Cartridge. Colour ink type: Pigment-based ink, Cartridge capacity: Standard Yield, Color ink page yield: 6600 pages, Printing colors: Cyan, Quantity per pack: 1 pc(s)
Compatible Printers: HP OfficeJet Enterprise Color X 550 Series, HP OfficeJet Enterprise Color Flow X 585 z MFP, HP OfficeJet Enterprise Color X 555 dn, HP OfficeJet Enterprise Color X 585 dn MFP, HP OfficeJet Enterprise Color X 555 xh, HP OfficeJet Enterprise Color X 580 Series, HP OfficeJet Enterprise Color X 585 f MFP
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | D8J07A |
| Brand compatibility | HP |
| Colour ink page yield | 6600 pages |
| Printing colours | Cyan |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Compatibility | HP OfficeJet Enterprise X555, X585 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet size (EU) | 48 x 40 x 74.6" (1219.2 x 1016 x 1895 mm) |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Pallet weight (imperial) | 2048.69 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 74.61" |
| Products per pallet (EU) | 4224 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Pallet size (EU) | 48 x 40 x 74.6" (1219.2 x 1016 x 1895 mm) |
| Country of origin | Malaysia |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Pallet weight (imperial) | 2048.69 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 74.61" |
| Products per pallet (EU) | 4224 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 887758769126 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 9.52" (241.7 mm) |
| Weight | 6.35 oz (180 g) |
| Height | 2.82" (71.6 mm) |
| Depth | 1.13" (28.7 mm) |
| Package depth | 1.13" (28.7 mm) |
| Package weight | 7.05 oz (200 g) |
| Package width | 9.52" (241.7 mm) |
| Package height | 2.82" (71.6 mm) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 1.13" (28.7 mm) |
| Package weight | 7.05 oz (200 g) |
| Package width | 9.52" (241.7 mm) |
| Package height | 2.82" (71.6 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 4224 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 74.6" (1219.2 x 1016 x 1895 mm) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 176 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 887758769126 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet size (EU) | 48 x 40 x 74.6" (1219.2 x 1016 x 1895 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 74.6" (1219.2 x 1016 x 1895 mm) |
| Pallet weight (imperial) | 2048.69 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 74.61" |
| Pallet weight (EU) | 2048.8 lbs (929.3 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Master (outer) cases per pallet layer | 22 pc(s) |
| Pallet gross weight | 2048.8 lbs (929.3 kg) |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 11.2 lbs (5.08 kg) |
| Pallet size (EU) | 48 x 40 x 74.6" (1219.2 x 1016 x 1895 mm) |
| Products per pallet | 4224 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 48 x 40 x 74.6" (1219.2 x 1016 x 1895 mm) |
| Pallet weight (imperial) | 2048.69 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 48 x 40 x 74.61" |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 176 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 4224 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 2048.8 lbs (929.3 kg) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Products per larger master (outer) case | 24 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight | 11.2 lbs (5.08 kg) |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 11.2 lbs |