We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
45803 (S0720830) DirectLabel-etikettes, 19mm x 7m
SKU
45803
Login for pricing
In stock
DYMO Authentic D1 Labels | Black Print on White Tape | 19 mm x 7 m | Self-Adhesive Labels for LabelManager Label Makers | Made in Europe
UNSPSC:
Authentic DYMO D1 label cassettes were specifically created for your LabelManager label makers and offer the performance and variety that you need for most labelling jobs. DYMO D1 label tape adheres to most clean, flat surfaces – including plastic, paper, metal, wood and glass – and feature easy-peel backing for trouble-free application. Versatile and durable, DYMO labels take the hassle out of home and office organisation.
Compatible Printers: Dymo Labelwriter 400 Duo, Dymo Labelmanager 400, Dymo Labelmanager 360 D, Dymo Labelpoint 300, Dymo Labelmanager 350 Series, Dymo 2000, Dymo Labelmanager 350, Dymo Labelmanager 450 D, Dymo Mobile Labeler, Dymo Labelmanager 450 Series, Dymo Labelmanager 450, Dymo Labelmanager PC-2, Dymo Labelmanager 420 P, Dymo Labelmanager 350 D, Dymo Labelmanager 300, Dymo Labelmanager PC, Dymo 5500, Dymo Labelmanager 500 TS
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -18 - 90 °C |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Material | Polyester |
| Country of origin | Belgium |
| Compatibility | LabelManager, LabelWriter 450 DUO |
| Technical details | |
| Tape length | 275.6" (7 m) |
| Material | Polyester |
| Country of origin | Belgium |
| Tape width | 0.748" (1.9 cm) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 0.748" (1.9 cm) |
| Tape length | 275.6" (7 m) |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |