We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M MA140MB Desk Black
SKU
MA140MB
| SKU | MA140MB |
|---|---|
| EAN | 0051141359779 |
| Manufacturer | 3M |
| Availability | In Stock |
This adjustable monitor arm allows for several height options for placing your monitor in the best ergonomic position, while offering more desk space. This highly adjustable monitor arm moves up, down, forward and back.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Desk |
| Maximum weight capacity | 30 lbs (13.6 kg) |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 0 - 7.5" (0 - 190.5 mm) |
| Number of pivot points | 2 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Number of pivot points | 2 |
| Mounting type | Desk |
| Adjustable | Yes |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 7.45 lbs (3.38 kg) |
| Package dimensions (WxDxH) | 8.98 x 18.3 x 5.43" (228 x 466 x 138 mm) |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 7.45 lbs (3.38 kg) |
| Other features | |
| Adjustable | Yes |
| Package dimensions (WxDxH) | 8.98 x 18.3 x 5.43" (228 x 466 x 138 mm) |
| Mounting type | Desk |