We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DYMO ® Rhino Industrial Heat-Shrink Labels, 1" Tube, Black Print on White
SKU
1805443
Login for pricing
In stock
DYMO ® Rhino Industrial Heat-Shrink Labels, 1" Tube, Black Print on White, Black on white, Multicolor, Belgium, -55 - 135 °C, UL 224, MIL-STD-202G, MIL-81531, SAE-DTL 23053/5 (1, 3), Rhino
UNSPSC:
| SKU | 1805443 |
|---|---|
| EAN | 0071701059987 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
DYMO ® Rhino Industrial Heat-Shrink Labels, 1" Tube, Black Print on White. Label color: Black on white, Product color: Multicolor, Country of origin: Belgium. Tape width: 0.945" (2.4 cm), Tape length: 59.1" (1.5 m), Package type: Box
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Temperature range (T-T) | -55 - 135 °C |
| Compliance industry standards | UL 224, MIL-STD-202G, MIL-81531, SAE-DTL 23053/5 (1, 3) |
| Brand compatibility | Rhino |
| Package type | Box |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Multicolor |
| Technical details | |
| Tape length | 59.1" (1.5 m) |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Multicolor |
| Tape width | 0.945" (2.4 cm) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 0.945" (2.4 cm) |
| Tape length | 59.1" (1.5 m) |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |