We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ATEN VC812 video signal converter 1920 x 1200 pixels
SKU
VC812
| SKU | VC812 |
|---|---|
| EAN | 0672792004742 |
| Manufacturer | ATEN |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The VC812 HDMI to VGA converter with Scaler offers an easy and convenient way of converting HDMI input signals into analog video (VGA). The VC812 carries a high-performing scaling engine that converts the video resolution to give you the best image quality.
You can operate the VC812 via the built-in On-Screen Display (OSD), which can be controlled through accessible front panel pushbuttons.
You can operate the VC812 via the built-in On-Screen Display (OSD), which can be controlled through accessible front panel pushbuttons.
| Other features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Video | |
| Maximum video resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Supported video modes | 1080p |
| Ports & interfaces | |
| Output interface | HDMI |
| Host interface | HDB-15, RCA |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 3.27" (83 mm) |
| Depth | 4.33" (110 mm) |
| Height | 1.1" (28 mm) |
| Weight | 10.9 oz (310 g) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |