We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Chief K1S120B monitor mount / stand 30" Desk Black
SKU
K1S120B
| SKU | K1S120B |
|---|---|
| EAN | 0841872160337 |
| Manufacturer | Chief |
| Availability | In Stock |
- Sleek, solidly-constructed forged aluminum arms in subtle silver & black finishes
- Enhanced fingertip positioning of monitor(s) for optimal viewing comfort, whether sitting or standing
- 13" of dynamic height adjustment using smooth motion gas-spring technology
- Enhanced Patented Centris™ Extreme Tilt provides +75°, -10° of effortless tilt
- Tool-free cable management covers for a clean, professional look
- Slat-Wall Mounts easily connect to most Slat-Wall products using the included OFBLU universal slat wall interface bracket
- With high levels of recycled content & a highly-recyclable design, Chief Kontour™ monitor arms may contribute to valuable LEED-CI, -NC, and -EB credits!
- Enhanced fingertip positioning of monitor(s) for optimal viewing comfort, whether sitting or standing
- 13" of dynamic height adjustment using smooth motion gas-spring technology
- Enhanced Patented Centris™ Extreme Tilt provides +75°, -10° of effortless tilt
- Tool-free cable management covers for a clean, professional look
- Slat-Wall Mounts easily connect to most Slat-Wall products using the included OFBLU universal slat wall interface bracket
- With high levels of recycled content & a highly-recyclable design, Chief Kontour™ monitor arms may contribute to valuable LEED-CI, -NC, and -EB credits!
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 10" |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 2.95 x 2.95" (75 x 75 mm) |
| Maximum VESA mount | 3.94 x 3.94" (100 x 100 mm) |
| Maximum weight capacity | 24.9 lbs (11.3 kg) |
| Maximum screen size | 30" |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 0 - 13" (0 - 330.2 mm) |
| Tilt angle range | -10 - 75° |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 8.82 lbs (4 kg) |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 8.82 lbs (4 kg) |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |