We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP External USB DVDRW Drive
SKU
F2B56AA
Login for pricing
In stock
HP External USB DVDRW Drive, USB 2.0, Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows 11, MacOS, Business, 0.551" (14 mm), 5.67" (144 mm)
UNSPSC:
| SKU | F2B56AA |
|---|---|
| EAN | 0888182028476 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP External USB DVDRW Drive. Interface: USB 2.0, Windows operating systems supported: Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows 11, Mac operating systems supported: MacOS. Width: 0.551" (14 mm), Depth: 5.67" (144 mm), Height: 5.41" (137.5 mm). Package width: 1.57" (40 mm), Package depth: 6.65" (169 mm), Package height: 7.4" (188 mm). Product color: Black, Compatible operating systems: Windows 11; Windows 10; Windows 8; Windows 7; Windows Vista; Windows XP; Windows2008; Windows2003;..., Compatible products: Any laptop or desktop with USB 2.0 or 3.0 open port. Country of origin: China, Pallet weight: 1344.8 lbs (610 kg), Number of cartons per pallet layer: 16 pc(s)
| Hard drive | |
|---|---|
| Internal | No |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Interface | USB 2.0 |
| Compatible products | Any laptop or desktop with USB 2.0 or 3.0 open port |
| Design | |
| Internal | No |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Interface | USB 2.0 |
| Windows operating systems supported | Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| HP segment | Business |
| Compatible products | Any laptop or desktop with USB 2.0 or 3.0 open port |
| Harmonized System (HS) code | 84717030 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.551" (14 mm) |
| Weight | 7.05 oz (200 g) |
| Height | 5.41" (137.5 mm) |
| Depth | 5.67" (144 mm) |
| Package width | 1.57" (40 mm) |
| Package depth | 6.65" (169 mm) |
| Package height | 7.4" (188 mm) |
| Package weight | 13.1 oz (370 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 1.57" (40 mm) |
| Package depth | 6.65" (169 mm) |
| Package height | 7.4" (188 mm) |
| Package weight | 13.1 oz (370 g) |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Technical details | |
| Interface | USB 2.0 |
| Country of origin | China |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; Windows 8; Windows 7; Windows Vista; Windows XP; Windows2008; Windows2003; Mac OS X |
| Product colour | Black |
| Master (outer) cases per pallet | 144 pc(s) |
| Pallet gross weight | 1344.8 lbs (610 kg) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 16 pc(s) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Box contents | External USB DVD Drive; USB Type-A cable; Quick start guide; Warranty card |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; Windows 8; Windows 7; Windows Vista; Windows XP; Windows2008; Windows2003; Mac OS X |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Compatible products | Any laptop or desktop with USB 2.0 or 3.0 open port |
| Country of origin | China |
| Master (outer) cases per pallet | 144 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) cases per pallet | 144 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717030 |
| UNSPSC-code | 43201818 |
| Pallet gross weight | 1344.8 lbs (610 kg) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 16 pc(s) |