We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI CC06- industrial rechargeable battery Lithium-Ion (Li-Ion) 5600 mAh 10.8 V
SKU
CC06-BTI
Login for pricing
In stock
CC06 compatible 60Wh 6-cell battery for HP Elitebook 8460p 8460w 8560p/HP Probook 4330s 4430s 6360b 6560b
UNSPSC:
| SKU | CC06-BTI |
|---|---|
| EAN | 0886734848404 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 5600 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | HP/Compaq EliteBook 8460p/8460w/8560p HP/Compaq Mobile Thin Client 6360t HP/Compaq ProBook 6360b/6560b |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 5600 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | HP/Compaq EliteBook 8460p/8460w/8560p HP/Compaq Mobile Thin Client 6360t HP/Compaq ProBook 6360b/6560b |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Packaging data | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |