We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Planar Systems FWM-MXL 65" Black
SKU
997-4389-01
| SKU | 997-4389-01 |
|---|---|
| EAN | 0810689043898 |
| Manufacturer | Planar Systems |
| Availability | In Stock |
Fixed Wall Mount Landscape
Easy to install fixed wall mount for large format monitors up to 65" and under 175 lbs. Offers a 1" profile between the display and the wall with the ability to mount in landscape orientation. For added protection, lockable security barrel is included.
Easy to install fixed wall mount for large format monitors up to 65" and under 175 lbs. Offers a 1" profile between the display and the wall with the ability to mount in landscape orientation. For added protection, lockable security barrel is included.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 175 lbs (79.4 kg) |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 65" |
| Ergonomics | |
| Distance to the wall (max) | 1" (2.54 cm) |
| Design | |
| Certification | OSHPD |
| Product colour | Black |
| Anti-theft function | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 33.3" (845 mm) |
| Height | 21.4" (543 mm) |
| Depth (max) | 3.74" (9.5 cm) |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Distance to the wall (max) | 1" (2.54 cm) |
| Certificates | |
| Certification | OSHPD |