We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI T54FJ- industrial rechargeable battery Lithium-Ion (Li-Ion) 5180 mAh 10.8 V
SKU
T54FJ-BTI
Login for pricing
In stock
Replacement battery for DELL Latitude E5420 E6420 5430 6420 replacing OEM Part numbers: DHT0W T54FJ 11.1V 5200mAh
UNSPSC:
| SKU | T54FJ-BTI |
|---|---|
| EAN | 0886734848237 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
Origin Storage BTI 4C BATTERY DELL E5470 E5570 OEM: 6MT4T 7V69Y industrial rechargeable battery
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 5180 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | DELL Latitude E5420, E5520, E6120, E6420 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 5180 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | DELL Latitude E5420, E5520, E6120, E6420 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Dell |
| Packaging data | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |