We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Planar Systems 997-5546-00 TV mount/stand Black, Stainless steel
SKU
997-5546-00
| SKU | 997-5546-00 |
|---|---|
| EAN | 0810689055464 |
| Manufacturer | Planar Systems |
| Availability | In Stock |
Affordable, easy to install wall mount with multiple adjustment features. Effortless torque adjustment and a safety lock for permanent positioning. TAA Compliant. Supports monitor weighing less than 26 lbs. (12 kg). 75mm and 100mm VESA compatible.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 2.95 x 2.95" (75 x 75 mm) |
| Maximum VESA mount | 3.94 x 3.94" (100 x 100 mm) |
| Maximum weight capacity | 26.5 lbs (12 kg) |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Swivel angle range | -20 - 20° |
| Swivel angle | 40° |
| Angle of rotation | 180° |
| Technical details | |
|---|---|
| Angle of rotation | 180° |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |