We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Black Box Dual-Link DVI-D 2x DVI
SKU
VSP-DLDVI1X2
| SKU | VSP-DLDVI1X2 |
|---|---|
| EAN | 0822088062462 |
| Manufacturer | Black Box |
| Availability | In Stock |
- DIP switch-selectable EDID learning of screen info.
- Features electrostatic discharge (ESD) protection.
- Wallmountable, durable metal chassis.
Use this affordable splitter to transmit quality dual-link video (ultra high-resolution video up to 2560 x 1600) from a DVI source to two screen locations without any loss in quality.
This distribution amplifier enables you to output DVI 1.1-compliant source video on two DVI screens simultaneously for video sharing. Just plug in DVI cables into dual-link DVI ports and connect your screens.
- Features electrostatic discharge (ESD) protection.
- Wallmountable, durable metal chassis.
Use this affordable splitter to transmit quality dual-link video (ultra high-resolution video up to 2560 x 1600) from a DVI source to two screen locations without any loss in quality.
This distribution amplifier enables you to output DVI 1.1-compliant source video on two DVI screens simultaneously for video sharing. Just plug in DVI cables into dual-link DVI ports and connect your screens.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Video ports quantity | 3 |
| Video port type | DVI |
| Video out | 2x DVI |
| Video in | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Bandwidth | 300 MHz |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Output voltage | 5 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 14.1 oz (400 g) |
| Dimensions (WxDxH) | 8.19 x 2.2 x 0.984" (208 x 56 x 25 mm) |
| Package width | 6.75" (171.4 mm) |
| Package length | 10.5" (26.7 cm) |
| Package height | 3" (76.2 mm) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 6.75" (171.4 mm) |
| Package length | 10.5" (26.7 cm) |
| Package height | 3" (76.2 mm) |
| Video | |
| Bandwidth | 300 MHz |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Package width | 6.75" (171.4 mm) |
| Package length | 10.5" (26.7 cm) |
| Package height | 3" (76.2 mm) |
| Video out | 2x DVI |
| Video in | 1 |