We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless ST670 TV mount/stand Black
SKU
ST670
| SKU | ST670 |
|---|---|
| EAN | 0735029242277 |
| Manufacturer | Peerless |
| Availability | In Stock |
Enhance the installation experience with the ST670. Its wall plate holds screens weighing up to 250 lb while featuring junction box access ports and horizontal screen adjustment up to 8" for ideal screen positioning. Its exclusive pre-tensioned screen adapter design offers tilt viewing adjustment enabling putting the final touches on the installation increasingly fast and simple.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 250 lbs (113.4 kg) |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Weight (imperial) | 15.4 lbs |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 15.4 lbs (6.99 kg) |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Colour | No |
| Screen size compatibility | 42 - 71" |
| Weight (imperial) | 15.4 lbs |