We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
StarTech.com RS232EXTC1 network extender Network receiver Silver
SKU
RS232EXTC1
Login for pricing
In stock
StarTech RS232 Serial over Cat5 Extender, 1 km (3300 ft) Range, Plug & Play, No Software, DB9 Serial Extension - TAA
UNSPSC:
| SKU | RS232EXTC1 |
|---|---|
| EAN | 0065030841863 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
Extend an RS232 serial connection up to 1000 meters (3300 feet) using Cat 5 cabling
The RS232EXTC1 Serial over Cat 5 Extender allows you to increase the distance of your RS232 Serial connection by up to 1000 meters (3300 feet), giving you the ability to connect serial peripheral devices up to a kilometer away from your system - an incredible 65x greater than normal RS232 serial cable length restrictions would permit. The Extender is a cost-effective serial extension solution and completely hardware-based, eliminating the need to install additional software, allowing for a completely plug and play installation. The hardware can be setup in minutes, using existing or new Cat 5 or better Ethernet cabling. Perfect for use in industrial monitoring and control, POS, security, medical, and traffic flow applications, the RS232 Serial over Cat 5 extender maintains the RS232 standard with support for data transfer rates of up to 230 Kbps. Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The RS232EXTC1 Serial over Cat 5 Extender allows you to increase the distance of your RS232 Serial connection by up to 1000 meters (3300 feet), giving you the ability to connect serial peripheral devices up to a kilometer away from your system - an incredible 65x greater than normal RS232 serial cable length restrictions would permit. The Extender is a cost-effective serial extension solution and completely hardware-based, eliminating the need to install additional software, allowing for a completely plug and play installation. The hardware can be setup in minutes, using existing or new Cat 5 or better Ethernet cabling. Perfect for use in industrial monitoring and control, POS, security, medical, and traffic flow applications, the RS232 Serial over Cat 5 extender maintains the RS232 standard with support for data transfer rates of up to 230 Kbps. Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
| Performance | |
|---|---|
| Type | Network receiver |
| Maximum transfer distance | 39370.1" (1000 m) |
| Cable types supported | Cat5 |
| Network | |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Design | |
| Product colour | Silver |
| Power | |
| Input current | 0.055 A |
| Output voltage | 9 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1.34" (34 mm) |
| Depth | 3.62" (92 mm) |
| Height | 0.866" (22 mm) |
| Weight | 2.29 oz (65 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 2.24" (57 mm) |
| Package depth | 12.4" (315 mm) |
| Package height | 5.43" (138 mm) |
| Technical details | |
| Type | Network receiver |
| Maximum transfer distance | 39370.1" (1000 m) |
| Cable types supported | Cat5 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Silver |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |