We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DYMO RHINO 5200 label printer Thermal transfer ABC
SKU
1755749
| SKU | 1755749 |
|---|---|
| EAN | 0071701056726 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
Press one Rhino 5200 “hot key” to format text into perfect patch panel labels; press another to print matching cable flags or face plate tags, without retyping!
- Meets all ANSI and TIA/EIA-606A industry labeling standards
- Patented, one-touch ‘Hot Keys’
- Uses DYMO Industrial labels with chemical-, heat- and UV-resistant materials; also prints heat-shrink tubes and non-adhesive labels.
- Meets all ANSI and TIA/EIA-606A industry labeling standards
- Patented, one-touch ‘Hot Keys’
- Uses DYMO Industrial labels with chemical-, heat- and UV-resistant materials; also prints heat-shrink tubes and non-adhesive labels.
| Printing | |
|---|---|
| Colour | No |
| Print technology | Thermal transfer |
| Memory | |
| Memory capacity | 7 characters |
| Paper handling | |
| Supported paper width (imperial) | 1/4, 3/8, 1/2, 3/4" |
| Supported paper width | 6, 9, 12, 19 mm |
| Autocutter | Yes |
| Performance | |
| Number of printing lines (max) | 7 |
| Design | |
| Product colour | Black, Yellow |
| Keyboard layout | ABC |
| Power | |
|---|---|
| Battery type | AA |
| Battery technology | Alkaline |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Yellow |
| Number of printing lines (max) | 7 |
| Keyboard layout | ABC |
| Battery | |
| Battery type | AA |
| Battery technology | Alkaline |
| Weight & dimensions | |
| Width | 4.88" (124 mm) |
| Depth | 2.48" (63 mm) |
| Height | 9.17" (233 mm) |
| Weight | 31.7 oz (898 g) |
| Other features | |
| Memory capacity | 7 characters |