We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI DL-E6420X6 industrial rechargeable battery Lithium-Ion (Li-Ion) 5600 mAh 10.8 V
SKU
DL-E6420X6
Login for pricing
In stock
56Wh 6 cell 312-1163 compatible battery for DELL LATITUDE E6450 DELL 6420 DELL 6430 DELL E6420 DELL E6430 2VYF5 PRECISION M2800 462-3650
UNSPSC:
| SKU | DL-E6420X6 |
|---|---|
| EAN | 0886734846875 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
Replacement battery for DELL Latitude E5420 E6420 5430 6420 ATG laptops replacing OEM Part numbers: DHT0W 312-1324 T54FJ 451-11694 451-11814 451-11977 // 11.1V 5200mAh
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 5600 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Dell Latitude E5220 E5420 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 5600 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Dell Latitude E5220 E5420 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Dell |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |