We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BU-220CL Transfer-kit, 50K pages
SKU
BU220CL
Login for pricing
In stock
The Brother BU-220CL Transfer Belt Unit. Duty cycle of 50,000 pages.
UNSPSC:
| SKU | BU220CL |
|---|---|
| EAN | 0012502635338 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
This genuine Brother BU-220CL Transfer Belt Unit is compatible with a range of our laser printers. Designed to ensure that your professional documents are reproduced quickly, efficiently and accurately, the BU-220CL helps to make maintaining your printer problem-free.
Compatible Printers: Brother MFC-9342 CDW, Brother MFC-9130 CW, Brother MFC-9340 CDW, Brother HL-3172 CDW, Brother HL-3152 CDW, Brother DCP-9020 CDW, Brother DCP-9017 CDW, Brother MFC-9142 CDN, Brother MFC-9140 CDN, Brother HL-3150 CDN, Brother HL-3140 CW, Brother MFC-9330 CDW, Brother DCP-9015 CDW, Brother MFC-9332 CDW, Brother HL-3142 CW, Brother HL-3150 CDW, Brother HL-3170 CDW, Brother DCP-9022 CDW
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HL-3140CW HL-3150CDW HL-3170CDW DCP-9020CDW MFC-9140CDN MFC9330CDW MFC9340CDW |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Width | 15.9" (403 mm) |
| Depth | 7.48" (190 mm) |
| Height | 16.1" (410 mm) |
| Weight | 33.9 oz (960 g) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 16" (407 mm) |
| Package height | 7.76" (197 mm) |
| Package weight | 3.53 lbs (1.6 kg) |
| Technical details | |
| Compatibility | HL-3140CW HL-3150CDW HL-3170CDW DCP-9020CDW MFC-9140CDN MFC9330CDW MFC9340CDW |
| Products per pallet | 48 pc(s) |
| Pallet gross height | 6.57" (16.7 cm) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 207.5 lbs (94.1 kg) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 48 pc(s) |
| Pallet gross height | 6.57" (16.7 cm) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 207.5 lbs (94.1 kg) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |