We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless PP730 TV mount/stand 29" Black
SKU
PP730
| SKU | PP730 |
|---|---|
| EAN | 0735029253631 |
| Manufacturer | Peerless |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The Paramount™ series wall mounts provide versatile and multi-functional features. With PP730, extend the display up to 7.4" (188mm) or fully-retract it to just 2.75" (7mm) from the wall for an improved viewing angle. The Hook-and-Hang™ system offers easy, one-person installation of the display. One-Touch™ tilt technology offers ±15° vertical tilt movement for the ideal viewing angle. Integrated cable management protects, contains and conceals cables for a clean installation.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 10" |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 2.95 x 2.95" (75 x 75 mm) |
| Maximum VESA mount | 3.94 x 3.94" (100 x 100 mm) |
| Maximum screen size | 29" |
| Maximum weight capacity | 24.3 lbs (11 kg) |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | 0 - 35° |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Certification | UL |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | UL |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 8.23" (209 mm) |
| Height | 5.51" (140 mm) |
| Weight | 29.6 oz (840 g) |
| Depth (min) | 2.76" (7 cm) |
| Depth (max) | 7.4" (18.8 cm) |
| Packaging data | |
| Package width | 7.28" (185 mm) |
| Package depth | 10.4" (264 mm) |
| Package height | 2.76" (70 mm) |
| Package type | Box |
| Package weight | 2.65 lbs (1.2 kg) |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Screen size compatibility | 10 - 24" |