We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
StarTech.com SATA6RA1 SATA cable 5.98" (0.152 m) Red
SKU
SATA6RA1
Login for pricing
In stock
StarTech.com SATA6RA1, 5.98" (0.152 m), SATA III, Male/Male, Red, Straight, Right
UNSPSC:
| SKU | SATA6RA1 |
|---|---|
| EAN | 0065030844093 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
StarTech.com SATA6RA1. Cable length: 5.98" (0.152 m), Cable type: SATA III, Connector gender: Male/Male. Package width: 4.92" (125 mm), Package depth: 8.86" (225 mm), Package height: 0.551" (14 mm)
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Cable type | SATA III |
| Cable length | 5.98" (0.152 m) |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Right |
| Weight | 0.236 oz (6.7 g) |
| Product colour | Red |
| Packaging data | |
| Package width | 4.92" (125 mm) |
| Package depth | 8.86" (225 mm) |
| Package height | 0.551" (14 mm) |
| Package weight | 0.388 oz (11 g) |
| Technical details | |
| Connector gender | Male/Male |
| Cable type | SATA III |
| Cable length | 5.98" (0.152 m) |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Right |
| Product colour | Red |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 0.236 oz (6.7 g) |
| Other features | |
| Number of devices supported | 1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |