We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra Z-Ultimate 3000T White Label
SKU
10011697
| SKU | 10011697 |
|---|---|
| EAN | 0663056004707 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Label, Polyester, 2x1in (50.8x25.4mm); TT, Z-Ultimate 3000T White, High Performance Coated, Permanent Adhesive, 3in (76.2mm) core, 5570/roll, 4/box, Plain
White gloss thermal transfer polyester label with a permanent acrylic adhesive. Ideal for applications that require up to 3 years outdoors, resistance to moderate chemicals and temperature exposure up to 300⁰F.Thermal transfer, gloss polyester label with a high-performance permanent acrylic adhesiveUnparalleled smear/scratch resistance. Excellent durability and chemical resistance.Recommended for use in UL compliance product labeling, top-side PCB labeling, product identification, and automotive labelingRecommended for use in UL compliance product labeling, top-side PCB labeling, product identification, and automotive labeling
White gloss thermal transfer polyester label with a permanent acrylic adhesive. Ideal for applications that require up to 3 years outdoors, resistance to moderate chemicals and temperature exposure up to 300⁰F.Thermal transfer, gloss polyester label with a high-performance permanent acrylic adhesiveUnparalleled smear/scratch resistance. Excellent durability and chemical resistance.Recommended for use in UL compliance product labeling, top-side PCB labeling, product identification, and automotive labelingRecommended for use in UL compliance product labeling, top-side PCB labeling, product identification, and automotive labeling
| Features | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Polyester |
| Product colour | White |
| Brand compatibility | Zebra |
| Weight & dimensions | |
| Label size | 2" x 1" |
| Weight (imperial) | 10 lbs |
| Packaging content | |
| Labels per pack | 5570 pc(s) |
| Technical details | |
| Quantity | 4 |
| Labels per pack | 5570 pc(s) |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Packaging data | |
| Quantity per box | 4 pc(s) |
| Material | |
| Material | Polyester |
| Other features | |
| Quantity | 4 |
| Weight (imperial) | 10 lbs |
| Quantity per box | 4 pc(s) |