We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra Z-Perform 2000D Label White
SKU
10012163
| SKU | 10012163 |
|---|---|
| EAN | 0663056005216 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Label, Paper, 4x2in (101.6x50.8mm); DT, Z-Perform 2000D, Value Coated, All-Temp Adhesive, 1in (25.4mm) core, 1240/roll, 6/box, Plain
Standard, coated direct thermal paper label with an all-temp permanent acrylic adhesive. Provides the optimal balance between performance and price. Recommended for indoor use.Direct thermal, smooth, paper label with a permanent acrylic adhesiveGood print quality up to 8 in/secMeets FDA 175.105 for indirect food contact requirementsLimited resistance to moisture or abrasion
Standard, coated direct thermal paper label with an all-temp permanent acrylic adhesive. Provides the optimal balance between performance and price. Recommended for indoor use.Direct thermal, smooth, paper label with a permanent acrylic adhesiveGood print quality up to 8 in/secMeets FDA 175.105 for indirect food contact requirementsLimited resistance to moisture or abrasion
| Features | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Paper |
| Product colour | White |
| Brand compatibility | Zebra |
| Weight & dimensions | |
| Label size | 4" x 2" |
| Weight (imperial) | 12 lbs |
| Packaging content | |
| Labels per pack | 1240 pc(s) |
| Technical details | |
| Quantity | 6 |
| Labels per pack | 1240 pc(s) |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Packaging data | |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
| Material | |
| Material | Paper |
| Other features | |
| Quantity | 6 |
| Weight (imperial) | 12 lbs |
| Quantity per box | 6 pc(s) |