We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI HP-8500 industrial rechargeable battery Lithium-Ion (Li-Ion) 5200 mAh 14.8 V
SKU
HP-8500
Login for pricing
In stock
14.4 8 cell LAP0583 compatible battery for HP - COMPAQ ELITEBOOK 8740W ELITEBOOK 8540W ELITEBOOK 8540P ELITEBOOK 8730W ELITEBOOK 8730P
UNSPSC:
| SKU | HP-8500 |
|---|---|
| EAN | 0745473120120 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
-Volts: 14.8V.
-Capacity: 5200mAh.
-Cells: 8.
-Chemistry: LiIon.
-Capacity: 5200mAh.
-Cells: 8.
-Chemistry: LiIon.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Battery voltage | 14.8 V |
| Battery capacity | 75 Wh |
| Number of battery cells | 8 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Battery voltage | 14.8 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 75 Wh |
| Number of battery cells | 8 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Packaging data | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |