We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI HP-EB8460P industrial rechargeable battery Lithium-Ion (Li-Ion) 5600 mAh 10.8 V
SKU
HP-EB8460P
Login for pricing
In stock
60Wh 6 cell LAP0644 compatible battery for HP - COMPAQ HP 8470P HP 8460 HP ELITEBOOK 8470P HP ELITEBOOK 8460 PROBOOK 6465B PROBOOK 6470B
UNSPSC:
| SKU | HP-EB8460P |
|---|---|
| EAN | 0886734842785 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
- Volts: 10.8V
- Capacity: 5600mAh
- Cells: 6
- Chemistry: LiIon
- Capacity: 5600mAh
- Cells: 6
- Chemistry: LiIon
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 5600 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | HP/Compaq EliteBook 8460p/8460w/8560p HP/Compaq Mobile Thin Client 6360t HP/Compaq ProBook 6360b/6560b |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 5600 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | HP/Compaq EliteBook 8460p/8460w/8560p HP/Compaq Mobile Thin Client 6360t HP/Compaq ProBook 6360b/6560b |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Technical details | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Number of products included | 1 pc(s) |