We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DYMO RHINO 5200 label printer Thermal transfer 180 x 180 DPI 10 mm/sec Indonesian ABC
SKU
1756589
| SKU | 1756589 |
|---|---|
| EAN | 0071701056849 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Rugged, versatile, and packed with time-saving features, the DYMO Rhino 5200 Industrial Label Maker meets key ANSI and TIA/EIA 606-A labeling standards - and labels up to 77% faster than the competition*. Just press a proprietary Rhino “Hot Key” to automatically size, space, and format text for perfect patch panel labels - then press another to print matching cable flags or face plate tabs, without retyping. It’s just as easy to print module and fixed-length labels, horizontal, and vertical wire wraps, terminal and 110 blocks, and much more. Print Code 39 and Code 128 barcodes. Access 100+ industry symbols, fractions, and punctuation marks with a few quick keystrokes. Add the optional quick-charging lithium-ion battery for uninterrupted productivity. This cost-saving bundle includes a durable carrying case and 2 rolls of vinyl labels (3/4" & 3/8", Black on White). *Based on independent testing of Rhino 5200 vs. Panduit PanTher LS8, Brady, BMP21, Brother PT1650 measured in number of key strokes when making patch panel labels and all associated wire and faceplate labels
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Maximum printing width | 0.748" (1.9 cm) |
| Printing | |
| Colour | No |
| Print speed | 10 mm/sec |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Maximum printing width | 0.748" (1.9 cm) |
| Print technology | Thermal transfer |
| Display | |
| Display | TFT |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Memory | |
| Memory capacity | 100 characters |
| Paper handling | |
| Supported paper width (imperial) | 1/2, 1/4, 3/4, 3/8" |
| Supported paper width | 6, 9, 12, 19 mm |
| Maximum label width | 0.748" (1.9 cm) |
| Autocutter | Yes |
| Ports & interfaces | |
| PC connected | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| USB port | No |
| Performance | |
| Number of symbols | 100 |
| Tape type | Indonesian |
| Built-in barcodes | Code 128 (A/B/C), Code 39 |
| Tape cutting | Manual |
| Design | |
|---|---|
| Display | TFT |
| Product colour | Black, Yellow |
| Keyboard layout | ABC |
| Built-in display | Yes |
| Power | |
| Number of batteries supported | 6 |
| Rechargeable | Yes |
| Power requirements | 120V |
| Battery type | AA |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Auto power off | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Yellow |
| Tape type | Indonesian |
| Built-in barcodes | Code 128 (A/B/C), Code 39 |
| Tape cutting | Manual |
| Maximum label width | 0.748" (1.9 cm) |
| Keyboard layout | ABC |
| Country of origin | China |
| Battery | |
| Number of batteries supported | 6 |
| Battery type | AA |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 9.69" (246 mm) |
| Depth | 4.88" (124 mm) |
| Height | 2.8" (71 mm) |
| Weight | 31.7 oz (900 g) |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 7.6" (193 mm) |
| Master (outer) case length | 11.8" (299.7 mm) |
| Master (outer) case height | 13.6" (345.4 mm) |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 8.8 lbs (3.99 kg) |
| Other features | |
| Memory capacity | 100 characters |
| Country of origin | China |