We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Micron MTC40F204WS1RC56BR memory module 96 GB DDR5 288-pin DIMM ECC
SKU
MTC40F204WS1RC56BR
| SKU | MTC40F204WS1RC56BR |
|---|---|
| EAN | 0649528938916 |
| Manufacturer | Micron |
| Availability | In Stock |
Micron DDR5 RDIMM 96GB 2Rx4 5600 CL46 PC5-44800 1.1V/(12V ext) ECC (Single)
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Internal memory | 96 GB |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 46 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Internal memory | 96 GB |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 46 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
You may also be interested in
| Product |
Micron MTC40F204WS1RC56BR memory modul...
Login for pricing
|
Hot Product
QNAP RAM-64GDR4ECK0-RD-3200 memory mod...
Login for pricing
|
Bestseller
Axiom AX54800R40G/64G memory module 64...
Login for pricing
|
Axiom UCS-ML-128G4RW-AX memory module...
Login for pricing
|
Axiom UCS-ML-256G8RT-H-AX memory modul...
Login for pricing
|
Axiom AX43200R22G/128G memory module 1...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MTC40F204WS1RC56BR
|
RAM-64GDR4ECK0-RD-3200
|
AX54800R40G/64G
|
UCS-ML-128G4RW-AX
|
UCS-ML-256G8RT-H-AX
|
AX43200R22G/128G
|
| Manufacturer |
Micron
|
QNAP
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR4
|
DDR5
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| ECC |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
N/A
|
PC/server
|
PC
|
PC/server
|
PC/server
|
PC
|
| Internal memory |
64GB
|
64GB
|
64GB
|
128GB
|
256GB and above
|
128GB
|
| Memory layout (modules x size) |
N/A
|
1 x 64 GB
|
1 x 64 GB
|
1 x 128 GB
|
1 x 256 GB
|
4 x 32 GB
|




