We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axiom OSFP ACC Cable for Nvidia 4m InfiniBand/fibre optic cable 157.5" (4 m) 4x OSFP Black
SKU
AXG104182
- 100% Guaranteed Compatibility in all OEM applications
- Part number and unique product serialization; Eliminates any network communication conflicts and provides easy identification
- Fully compliant with the multi-sourcing agreement (MSA) which enables them to work in all MSA compliant platforms
| SKU | AXG104182 |
|---|---|
| EAN | 0198105035895 |
| Manufacturer | Axiom |
| Availability | In Stock |
Axiom 800Gb OSFP112 Ethernet and InfiniBand NDR Active Copper Cables are 100% compatible in all OEM applications. They are pre-configured with an application specific code to meet the requirement set forth by the router and switch OEMs. Axiom compatible twinax cables perform, fit and function identically when compared to “Original” cables. Axiom brand cables also function with other brands within the same network.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | OSFP |
| Connector 2 | 4x OSFP |
| Cable length | 157.5" (4 m) |
| Data transfer rate | 800 Gbit/s |
| Ethernet interface type | 800 Gigabit Ethernet |
| Brand compatibility | Nvidia |
| Product colour | Black |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Plug and Play | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Cable shape | Round |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Connector 1 | OSFP |
| Connector 2 | 4x OSFP |
| Cable length | 157.5" (4 m) |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Data transmission | |
|---|---|
| Data transfer rate | 800 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 157.5" (4 m) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Compatibility | MCA7J70-N004 |