We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axiom AXG104181 InfiniBand/fibre optic cable 196.9" (5 m) OSFP 4x OSFP Black
SKU
AXG104181
Login for pricing
In stock
800G OSFP to 4x OSFP ACC IB NDR Splitter Cable 5m Nvidia Compatible - TAA Comp.
UNSPSC: 26121607
| SKU | AXG104181 |
|---|---|
| EAN | 0198105035901 |
| Manufacturer | Axiom |
| Availability | In Stock |
Axiom 800Gb OSFP112 Ethernet and InfiniBand NDR Active Copper Cables are 100% compatible in all OEM applications. They are pre-configured with an application specific code to meet the requirement set forth by the router and switch OEMs. Axiom compatible twinax cables perform, fit and function identically when compared to “Original” cables. Axiom brand cables also function with other brands within the same network.
• 100% Guaranteed Compatibility in all OEM applications
• Part number and unique product serialization; Eliminates any network communication conflicts and provides easy identification
• Fully compliant with the multi-sourcing agreement (MSA) which enables them to work in all MSA compliant platforms
Original Equipment Manufacturer (OEM)® names may be registered trademarks of the respective OEM, and the OEM has neither authorized nor sponsored the use of its trademark or trade name. All OEM names are used for comparative purposes only.
• 100% Guaranteed Compatibility in all OEM applications
• Part number and unique product serialization; Eliminates any network communication conflicts and provides easy identification
• Fully compliant with the multi-sourcing agreement (MSA) which enables them to work in all MSA compliant platforms
Original Equipment Manufacturer (OEM)® names may be registered trademarks of the respective OEM, and the OEM has neither authorized nor sponsored the use of its trademark or trade name. All OEM names are used for comparative purposes only.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | OSFP |
| Connector 2 | 4x OSFP |
| Cable length | 196.9" (5 m) |
| Data transfer rate | 800 Gbit/s |
| Brand compatibility | Nvidia |
| Product colour | Black |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Conductor material | Copper |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Technical details | |
| Connector 1 | OSFP |
| Connector 2 | 4x OSFP |
| Cable length | 196.9" (5 m) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Data transmission | |
|---|---|
| Data transfer rate | 800 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 196.9" (5 m) |
| Logistics data | |
| Warranty period | 2 year(s) |