We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-LC-LC-2M5OM4P-OE-TAA InfiniBand/fibre optic cable 78.7" (2 m) OFNP Orange
SKU
ADD-LC-LC-2M5OM4P-OE-TAA
Login for pricing
In stock
2m LC to LC Orange OM4 Duplex OFNP (Plenum-Rated) TAA Fiber Patch Cable
UNSPSC: 26121607
| SKU | ADD-LC-LC-2M5OM4P-OE-TAA |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | In Stock |
This is a 2m LC to LC Orange OM4 Duplex OFNP (Plenum-Rated) TAA Fiber Patch Cable. OM4 fiber optic cable is a high-performance multimode fiber optimized for high-speed data transmission, supporting up to 100G over distances of up to 150 meters. Ideal for data centers and large-scale network infrastructures, it delivers superior bandwidth and reliability for demanding business applications. OFNP plenum fiber cable jackets are engineered for use in air-handling spaces, such as ceilings and ducts, offering the highest fire resistance to prevent flame spread and reduce smoke in the event of a fire. These cables meet stringent safety standards, making them the top choice for businesses that need safe, reliable networking in critical building areas. The Standard Boot option provides reliable and straightforward connections for fiber cables, making it an economical choice for various networking applications. Ideal for businesses that require dependable performance without the complexity, this option ensures consistent data transmission in everyday network setups. Our cables are TIA compliant, ensuring performance for all networking needs.
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM4 |
| Jacket material | Polyvinylidene fluoride (PVDF) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable type | OFNP |
| Cable length | 78.7" (2 m) |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Brand compatibility | Any brand |
| Polarity | A/B |
| Product colour | Orange |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector polish type | UPC |
| Plug and Play | Yes |
| Cable shape | Round |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 0.0787" (2 mm) |
| Cable length | 78.7" (2 m) |
| Package width | 2.75" (69.8 mm) |
| Package depth | 4.75" (120.7 mm) |
| Package height | 5" (127 mm) |
| Package weight | 3.2 oz (90.7 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 2.75" (69.8 mm) |
| Package depth | 4.75" (120.7 mm) |
| Package height | 5" (127 mm) |
| Package weight | 3.2 oz (90.7 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinylidene fluoride (PVDF) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable type | OFNP |
| Cable length | 78.7" (2 m) |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |