We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Gumdrop Cases 01H028 laptop case 11" Cover Black, Transparent
SKU
01H028
- Custom-Molded Case: This rugged case is custom-molded to fit the Fortis G10/G1i 11-inch Chromebook with maximum protection, exceeding MIL-STD-810G.
- Complete Coverage: Two (2)-piece, full-coverage case with rugged, rubberized tread on top and bottom panels to protect devices on all eight (8) sides.
- 30-Second Installation: Quick and easy slide-and-click installation in just 30 seconds or less.
- Asset Tagging: Fully transparent top and bottom allow for easy, manageable asset tagging.
- Air-Cell Corners: Patented, reinforced air-cell corners and rubberized bumpers absorb shock and deflect impact from bumps, drops, and scratches.
- Fully Functional: Patented, 2-in-1 case design allows for full functionality.
| SKU | 01H028 |
|---|---|
| EAN | 0818090026288 |
| Manufacturer | Gumdrop Cases |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Protect your HP Fortis 11-inch G10/G1i Chromebook with the most rugged case on the market. Custom-molded and always on, this premium Chromebook case is perfect for your back-to-school, distance learning or workplace needs.
Built Tough for Classrooms
Gumdrop’s DropTech Fortis 11-inch Chromebook Case features a two (2)-piece, full-coverage design. It boasts rubberized tread and reinforced air-cell corners along all eight (8) sides of the device to protect against bumps, drops, and more.
Drop Tested 26 Times at 4 Feet
With TechShell™ Rugged certification, enjoy peace of mind knowing your device can survive drops up to four (4) feet with ease. It’s ready for all the “oops” moments that happen in the classroom, workplace and beyond.
IT Department Approved
IT departments support DropTech because of its superior drop protection, 30-second installation, and transparent panels for asset tagging. Protect your precious IT resources and make device damage a distant memory with a case you can rely on.
Built Tough for Classrooms
Gumdrop’s DropTech Fortis 11-inch Chromebook Case features a two (2)-piece, full-coverage design. It boasts rubberized tread and reinforced air-cell corners along all eight (8) sides of the device to protect against bumps, drops, and more.
Drop Tested 26 Times at 4 Feet
With TechShell™ Rugged certification, enjoy peace of mind knowing your device can survive drops up to four (4) feet with ease. It’s ready for all the “oops” moments that happen in the classroom, workplace and beyond.
IT Department Approved
IT departments support DropTech because of its superior drop protection, 30-second installation, and transparent panels for asset tagging. Protect your precious IT resources and make device damage a distant memory with a case you can rely on.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 11" |
| Features | |
| Product main colour | Black, Transparent |
| Case type | Cover |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Bump resistant, Shock resistant, Drop resistant, Scratch resistant |
| Material | Rubber |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Fortis 11-inch G10 Chromebook Fortis 11-inch G1i Chromebook |
| Maximum screen size | 11" |
| Brand compatibility | HP |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Bump resistant, Shock resistant, Drop resistant, Scratch resistant |
| Material | Rubber |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Fortis 11-inch G10 Chromebook Fortis 11-inch G1i Chromebook |
| Maximum screen size | 11" |
| Brand compatibility | HP |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Bump resistant, Shock resistant, Drop resistant, Scratch resistant |
| Material | Rubber |
| Compatibility | Fortis 11-inch G10 Chromebook Fortis 11-inch G1i Chromebook |
| Case type | Cover |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |