We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Gumdrop Cases 06H017 laptop case 11" Cover Black, Transparent
SKU
06H017
Login for pricing
In stock
SlimTech for HP Fortis x360 11 G5 & G1i Flip Chromebook (2-in-1)
UNSPSC: 43211619
- Sleek, clean, lightweight, always-on Chromebook case
- Two (2)-piece, full-coverage case construction provides protections for all eight (8) sides of the device
- Rubberized bumpers surround the top panel to cushion against drops, bumps and scratches
- Textured grip areas and frosted edges allow for additional protection from scuffs and scratches
- Best-in-class drop protection against falls up to two (2) feet making the case TechShellTM Basic Certified, offering additional protection beyond basic mil-specs
- Transparent top and bottom allow for easy, manageable asset tagging
- Quick and easy slide-and-click installation in just 30 seconds or less
| SKU | 06H017 |
|---|---|
| EAN | 0818090026387 |
| Manufacturer | Gumdrop Cases |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Gumdrop’s SlimTech for HP Fortis x360 11 G5 & G1i Flip Chromebook provides a light, sleek, and budget-friendly student or workplace Chromebook case option perfect for back-to-school, distance learning, or working in the office. Designed to be the best Chromebook case for schools, the case features two (2)-piece, full coverage construction, surrounding the screen of the device with rubberized bumpers to cushion bumps and provide drop protection for falls up to two (2) feet. With quick and easy installation and transparent top and bottom panels perfect for asset tagging and management, Gumdrop cases are an IT department’s dream. A perfect school or business Chromebook case! Our SlimTech case for HP Fortis x360 11 G5 & G1i Flip Chromebook allows schools, students, businesses, and employees to get the reliable protection they need with a case that checks all the boxes.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 11" |
| Features | |
| Product main colour | Black, Transparent |
| Case type | Cover |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant, Bump resistant, Drop resistant |
| Material | Rubber |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Fortis x360 11 G5 Chromebook Fortis Flip G1i 11″ Chromebook (2-in-1) |
| Maximum screen size | 11" |
| Brand compatibility | HP |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant, Bump resistant, Drop resistant |
| Material | Rubber |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Fortis x360 11 G5 Chromebook Fortis Flip G1i 11″ Chromebook (2-in-1) |
| Maximum screen size | 11" |
| Brand compatibility | HP |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant, Bump resistant, Drop resistant |
| Material | Rubber |
| Compatibility | Fortis x360 11 G5 Chromebook Fortis Flip G1i 11″ Chromebook (2-in-1) |
| Case type | Cover |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |