We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Gumdrop Cases 01H033 laptop case 11" Cover Black
SKU
01H033
| SKU | 01H033 |
|---|---|
| EAN | 0818090026592 |
| Manufacturer | Gumdrop Cases |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Protect your HP Fortis G1m 11-inch Chromebook (2-in-1) with the most rugged case on the market. Custom-molded and always on, this premium Chromebook case is perfect for your back-to-school, distance learning or workplace needs.
Built Tough for Classrooms
Gumdrop’s DropTech for HP Fortis G1m 11 Chromebook (2-in-1) Case features a two (2)-piece, full-coverage design. It boasts rubberized tread and reinforced air-cell corners along all eight (8) sides of the device to protect against bumps, drops, and more.
Drop Tested 26 Times at 4 Feet
With TechShell™ Rugged certification, enjoy peace of mind knowing your device can survive drops up to four (4) feet with ease. It’s ready for all the “oops” moments that happen in the classroom, workplace and beyond.
IT Department Approved
IT departments support DropTech because of its superior drop protection, 30-second installation, and transparent panels for asset tagging. Protect your precious IT resources and make device damage a distant memory with a case you can rely on.
Built Tough for Classrooms
Gumdrop’s DropTech for HP Fortis G1m 11 Chromebook (2-in-1) Case features a two (2)-piece, full-coverage design. It boasts rubberized tread and reinforced air-cell corners along all eight (8) sides of the device to protect against bumps, drops, and more.
Drop Tested 26 Times at 4 Feet
With TechShell™ Rugged certification, enjoy peace of mind knowing your device can survive drops up to four (4) feet with ease. It’s ready for all the “oops” moments that happen in the classroom, workplace and beyond.
IT Department Approved
IT departments support DropTech because of its superior drop protection, 30-second installation, and transparent panels for asset tagging. Protect your precious IT resources and make device damage a distant memory with a case you can rely on.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 11" |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Cover |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Shock resistant, Impact resistant, Bump resistant, Drop resistant, Scratch resistant |
| Material | Rubber |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Fortis G1m 11-inch Chromebook (2-in-1) |
| Maximum screen size | 11" |
| Brand compatibility | HP |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Shock resistant, Impact resistant, Bump resistant, Drop resistant, Scratch resistant |
| Material | Rubber |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Fortis G1m 11-inch Chromebook (2-in-1) |
| Maximum screen size | 11" |
| Brand compatibility | HP |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Shock resistant, Impact resistant, Bump resistant, Drop resistant, Scratch resistant |
| Material | Rubber |
| Compatibility | Fortis G1m 11-inch Chromebook (2-in-1) |
| Case type | Cover |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |