We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Joy Systems J5-5420RA19 laptop Intel® Core™ i5 i5-8350U 14" Full HD 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Windows 11 Pro Black
SKU
J5-5420RA19
Login for pricing
In stock
Dell 5420 Rugged, 14" FHD, Intel Core i5-8350U 1.7GHz, 8GB DDR4, 256GB NVMe SSD, Refurbished
UNSPSC: 43211503
| SKU | J5-5420RA19 |
|---|---|
| EAN | 0825633617636 |
| Manufacturer | JOY SYSTEMS |
| Availability | Out of Stock |
The 8th Gen Intel Core i5-8350U, Quad-Core Processor with a speed of 1.7GHz, 8GB DDR4 Memory, 256GB NVMe SSD Storage, 14" FHD, Webcam, HDMI, Win 11 Pro 64-bit, Refurbished Grade A, 1 Year Warranty
| Design | |
|---|---|
| Refurbished | Yes |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Refurbished grade | Grade A |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display diagonal | 14" |
| Processor | |
| Processor generation | 8th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor model | i5-8350U |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® HD Graphics 620 |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Docking connector | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Refurbished | Yes |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 13.7" (347.2 mm) |
| Depth | 9.63" (244.6 mm) |
| Height | 1.29" (32.7 mm) |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Warranty period | 1 year(s) |