We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Joy Systems J5-5520A22 laptop Intel® Core™ i5 i5-1145G7 15.6" Full HD 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 4 (802.11n) Windows 11 Pro Gray
SKU
J5-5520A22
Login for pricing
In stock
Dell Latitude 5520, 15.6" FHD, Intel Core i5-1145G7 2.6GHz, 8GB DDR4, 256GB NVMe SSD, Refurbished
UNSPSC: 43211503
| SKU | J5-5520A22 |
|---|---|
| EAN | 0825633617018 |
| Manufacturer | JOY SYSTEMS |
| Availability | Out of Stock |
The 11th Gen Intel Core i5-1145G7, Quad-Core Processor with a speed of 2.6GHz, 8GB DDR4 Memory, 256GB NVMe SSD Storage, 15.6" Full HD, Webcam, HDMI, Win 11 Pro 64-bit, Refurbished Grade A, 1 Year Warranty
| Design | |
|---|---|
| Refurbished | Yes |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Gray |
| Refurbished grade | Grade A |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display diagonal | 15.6" |
| Processor | |
| Processor generation | 11th gen Intel® Core™ i5 |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Configurable TDP-down frequency | 1.1 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor model | i5-1145G7 |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Configurable TDP-up frequency | 2.6 GHz |
| Configurable TDP-up | 28 W |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
|---|---|
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Gray |
| Refurbished | Yes |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Processor special features | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 14.1" (357.8 mm) |
| Depth | 9.19" (233.4 mm) |
| Height | 0.78" (19.8 mm) |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Warranty period | 1 year(s) |