We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Joy Systems J5-L5530A06 laptop Intel® Core™ i7 i7-1255U 15.6" Full HD 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Windows 11 Pro Gray
SKU
J5-L5530A06
Login for pricing
In stock
Dell Latitude 5530, 15.6" FHD, Intel Core i7-1255U 1.7GHz, 8GB DDR4, 256GB NVMe SSD, Refurbished
UNSPSC: 43211503
| SKU | J5-L5530A06 |
|---|---|
| EAN | 0825633617674 |
| Manufacturer | JOY SYSTEMS |
| Availability | Out of Stock |
The 12th Gen Intel Core i7-1255U, 10-Core Processor with a speed of 1.7GHz, 8GB DDR4 Memory, 256GB NVMe SSD Storage, 15.6" Full HD, Webcam, HDMI, Win 11 Pro 64-bit, Refurbished Grade A, 1 Year Warranty
| Design | |
|---|---|
| Refurbished | Yes |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Gray |
| Refurbished grade | Grade A |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display diagonal | 15.6" |
| Processor | |
| Processor generation | 12th gen Intel® Core™ i7 |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i7-1255U |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Gray |
| Refurbished | Yes |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Processor special features | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Power | |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 14.1" (357.8 mm) |
| Depth | 9.19" (233.4 mm) |
| Height (front) | 0.819" (2.08 cm) |
| Height (rear) | 0.866" (2.2 cm) |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Warranty period | 1 year(s) |