We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Joy Systems J5-630G10A12 laptop Intel® Core™ i7 i7-1365U 13.3" Touchscreen Full HD 16 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro Silver
SKU
J5-630G10A12
Login for pricing
In stock
HP ProBook 630 G10, 13.3” FHD, Touch, Intel Core i7-1365U 1.8GHz, 16GB DDR4, 512GB NVMe SSD, Refurbished
UNSPSC: 43211503
| SKU | J5-630G10A12 |
|---|---|
| EAN | 0825633617735 |
| Manufacturer | JOY SYSTEMS |
| Availability | Out of Stock |
The 13th Gen Intel Core i7-1365U, 10-Core processor with a speed of 1.8GHz, 16GB DDR4 Memory, 512GB NVMe SSD Storage, 13.3” FHD, Touch Screen, Webcam, Win 11 Pro 64-bit, Refurbished Grade A, 1 Year Warranty
| Design | |
|---|---|
| Refurbished | Yes |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Refurbished grade | Grade A |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal | 13.3" |
| Processor | |
| Processor generation | 10th gen Intel® Core™ i7 |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i7-1365U |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Refurbished | Yes |
| Processor special features | |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.1" (306.8 mm) |
| Depth | 8.2" (208.2 mm) |
| Height | 0.618" (15.7 mm) |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |