We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MAXCases ACESF3C937GRY laptop case 14" Shell case Gray
SKU
ACESF3C937GRY
Login for pricing
In stock
Extreme Shell-F3 Chromebook Case for Acer C937/C937T Clamshell Chromebook 14" (Gray)
UNSPSC: 43211619
- Patented slide-on top panel adds screen protection by evenly dispersing pressure around the perimeter of the screen
- Custom fit each device model
- Lightest weight and thinnest ESF, without sacrificing protection
- Provides rugged drop protection tested to meet MIL-STD 810G-516.6
- Refined surfaces are smooth and easy to wipe down
| SKU | ACESF3C937GRY |
|---|---|
| EAN | 0850072784489 |
| Manufacturer | MAXCases |
| Availability | In Stock |
Featuring MAXCases' patented slide-on top design, the Extreme Shell-F Slide Case V3 protects Chromebooks with slide-on ease and enhanced screen protection in an updated, lighter-weight design. The slimmer top design further reduces carrying weight, without sacrificing durability or protection, while providing a sleek and easy-to-clean surface. The updated corners provide a slimmer profile designed to enhance protection under a wide range of impact circumstances. The innovative slide design disperses pressure evenly around the entire top perimeter, for a snug fit that eliminates pressure hotspots around the screen. Crafted with dual layers of tough TPU for outstanding impact and drop protection, the ESF3 case combines a cushioning inner layer with an oil- and dirt-resistant outer layer and is tested to meet MIL-STD 810G-516.6 for four-foot drops. The clear, rigid top and bottom panels prevent exterior damage and provide visibility for stickers and asset tags. The custom fit ensures easy access to all buttons and ports. For added convenience, the V3 design accommodates a handy carrying strap that fits snuggly against the case (sold separately).
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 14" |
| Features | |
| Product main colour | Gray |
| Case type | Shell case |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant, Drop resistant |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | C937/C937T |
| Maximum screen size | 14" |
| Brand compatibility | Acer |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant, Drop resistant |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | C937/C937T |
| Maximum screen size | 14" |
| Brand compatibility | Acer |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant, Drop resistant |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Compatibility | C937/C937T |
| Case type | Shell case |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
You may also be interested in
| Product |
MAXCases ACESF3C937GRY laptop case 14&...
Login for pricing
|
Bestseller
Targus Groove Notebook Backpack CVR600...
Login for pricing
|
Hot Product
Targus Messenger Notebook Case 15.4&qu...
Login for pricing
|
Targus 17” Laptop Slip Case 17" B...
Login for pricing
|
Recommended
Trendnet Notebook Carrying Case 15.4&q...
Login for pricing
|
Popular
Targus 17” Groove Backpack 17" Ba...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ACESF3C937GRY
|
CVR600
|
TCM004US
|
CVR217
|
TA-NC1
|
CVR617
|
| Manufacturer |
MAXCases
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Trendnet
|
Targus
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
Nylon
|
Polyester
|
Neoprene
|
Nylon
|
Nylon
|
| Maximum screen size |
13" to 14"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
16" to 17"
|
15" to 16"
|
16" to 17"
|
| Brand compatibility |
Acer
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Shell case
|
Backpack
|
Messenger case
|
Briefcase
|
Briefcase
|
Backpack
|
| Product main colour |
Grey
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





