We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI N70706-001- industrial rechargeable battery Lithium-Ion (Li-Ion) 4646 mAh 11.58 V
SKU
N70706-001-BTI
Login for pricing
In stock
BTI Replacement Battery for HP ELITEBOOK 640 14 INCH G11
UNSPSC: 26111701
| SKU | N70706-001-BTI |
|---|---|
| EAN | 0886734901260 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | In Stock |
HP ELITEBOOK 640 14 INCH G11, ELITEBOOK 660 16 INCH G11, PROBOOK 440 14 INCH G11, ELITEBOOK 640 G11, ELITEBOOK 660 G11, PROBOOK 440 G11, PROBOOK 460 G11, ELITEBOOK 645 14 INCH G11, ELITEBOOK 665 16 INCH G11, PROBOOK 445 14 INCH G11, PROBOOK 445 14 INCH G11, PROBOOK 465 16 INCH G11, ELITEBOOK 645 G11, ELITEBOOK 665 G11, PROBOOK 445 G11, PROBOOK 465 G11
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 4646 mAh |
| Battery voltage | 11.58 V |
| Battery capacity | 54 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 4646 mAh |
| Battery voltage | 11.58 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 54 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
BTI N70706-001- industrial rechargeabl...
Login for pricing
|
Bestseller
BTI 482962-001- industrial rechargeabl...
Login for pricing
|
BTI DL-I13R industrial rechargeable ba...
Login for pricing
|
BTI HP-EB8460P industrial rechargeable...
Login for pricing
|
Popular
BTI HP-8500 industrial rechargeable ba...
Login for pricing
|
Hot Product
BTI DL-E6220X6 industrial rechargeable...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
N70706-001-BTI
|
482962-001-BTI
|
DL-I13R
|
HP-EB8460P
|
HP-8500
|
DL-E6220X6
|
| Manufacturer |
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
| Battery capacity |
4000mAh to 5000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
4000mAh to 5000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|
5000mAh to 6000mAh
|





