We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Barco ClickShare Button wireless presentation system USB Type-C Desktop
SKU
R9861700D01CUS
Login for pricing
In stock
3840x2160px max, 30fps, USB Type-C 3.1 Gen1, WPA3-SAE, 802.11 a/b/g/n/ac/ax, 30 m max, 88 g
UNSPSC: 45111900
- 4K content sharing for highly visual, impactful meeting experiences
- Better internet speed with Wi-Fi 6E for smooth collaboration
- Guest-friendly, one-click sharing via USB-C DisplayPortTM; no software or driver downloads needed
- Secure and stable connection for uninterrupted meetings
- Compatible with all major operating systems
| SKU | R9861700D01CUS |
|---|---|
| EAN | 5415334053120 |
| Manufacturer | Barco |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
The iconic ClickShare Button experience, now with next-gen performance
The enhanced ClickShare Button 5th gen brings you the same simplicity you know — now powered with smarter technology and sharper performance. Just plug it into your laptop to instantly share ultra-high-definition content or join video calls wirelessly. With a focus on ease, speed, and visual impact, it’s designed to boost every meeting experience and enable crystal-clear presentations with zero friction.
Smarter connectivity. Greater control.
- ClickShare Button 5th gen features Wi-Fi 6E, delivering faster speeds, lower latency, and reduced interference for a more stable, reliable connection.
- Supports USB-C DisplayPort™, enabling easy connection and sharing without needing to install any software or driver.
- Enhanced control with a deliberate press required to start sharing, preventing accidental content display and protecting your privacy.
- Broad compatibility with all major operating systems (Linux, Windows, MacOS, Chrome, etc.) and high-security environments ensures seamless integration in any meeting space.
Part of the ClickShare Hub experience
The 5th gen Button is a key component of ClickShare Hub wireless video conferencing room system. It delivers the iconic one-click sharing experience with next-generation performance, enabling wireless 4K content sharing for highly visual, impactful meeting experiences.
Whether integrated with the modular flexibility of Hub Core or the dual-display power of Hub Pro, the new 5th gen Button completes the experience, bringing simplicity, speed, and security to every hybrid meeting.
- Hub Core is equipped with 1 next-gen Button for secure, modular video conferencing with 4K content sharing
- Hub Pro includes 2 next-gen Buttons and brings dual display support for even more immersive collaboration
The enhanced ClickShare Button 5th gen brings you the same simplicity you know — now powered with smarter technology and sharper performance. Just plug it into your laptop to instantly share ultra-high-definition content or join video calls wirelessly. With a focus on ease, speed, and visual impact, it’s designed to boost every meeting experience and enable crystal-clear presentations with zero friction.
Smarter connectivity. Greater control.
- ClickShare Button 5th gen features Wi-Fi 6E, delivering faster speeds, lower latency, and reduced interference for a more stable, reliable connection.
- Supports USB-C DisplayPort™, enabling easy connection and sharing without needing to install any software or driver.
- Enhanced control with a deliberate press required to start sharing, preventing accidental content display and protecting your privacy.
- Broad compatibility with all major operating systems (Linux, Windows, MacOS, Chrome, etc.) and high-security environments ensures seamless integration in any meeting space.
Part of the ClickShare Hub experience
The 5th gen Button is a key component of ClickShare Hub wireless video conferencing room system. It delivers the iconic one-click sharing experience with next-generation performance, enabling wireless 4K content sharing for highly visual, impactful meeting experiences.
Whether integrated with the modular flexibility of Hub Core or the dual-display power of Hub Pro, the new 5th gen Button completes the experience, bringing simplicity, speed, and security to every hybrid meeting.
- Hub Core is equipped with 1 next-gen Button for secure, modular video conferencing with 4K content sharing
- Hub Pro includes 2 next-gen Buttons and brings dual display support for even more immersive collaboration
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Desktop |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Network | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax), 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Frequency band | 2.4, 5, 6 GHz |
| Security algorithms | WPA3-SAE |
| Maximum operating distance | 1181.1" (30 m) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ports & interfaces | |
| Interface | USB Type-C |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Input voltage | 5 V |
| Input current | 0.6 A |
| Suitable for use in country/location | United States |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 2.48" (63 mm) |
| Depth | 6.35" (161.3 mm) |
| Height | 0.63" (16 mm) |
| Weight | 3.1 oz (88 g) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Barco ClickShare Button wireless prese...
Login for pricing
|
Trendnet TWP-100R1K wireless presentat...
Login for pricing
|
ATEN VP2020 wireless presentation syst...
Login for pricing
|
ScreenBeam 4K APP-FREE WIRELESS SOLUTI...
Login for pricing
|
Kramer Electronics VIA-GO3 wireless pr...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
R9861700D01CUS
|
TWP-100R1K
|
VP2020
|
SBWD1000EDUG2
|
87-000590
|
| Manufacturer |
Barco
|
Trendnet
|
ATEN
|
ScreenBeam
|
Kramer Electronics
|
| Form factor |
Desktop
|
Desktop
|
Desktop
|
N/A
|
Desktop
|




