We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Adesso Truform P310 wrist rest Fiber, Memory foam, Rubber Black
SKU
Truform P310
Login for pricing
In stock
Ergonomic Mini Size Keyboard Wrist Rest, Memory Foam, Black, 12.45″ x 3″ x 0.88″
UNSPSC: 43211806
| SKU | Truform P310 |
|---|---|
| EAN | 0783750014588 |
| Manufacturer | Adesso |
| Availability | In Stock |
Mini Size Keyboard Wrist Rest
Protects wrist by offering comfortable support and reducing stress and pain created by daily computing tasks.
Memory Foam
The memory foam material provides a maximum comfort and the best resting position with bounce back feelings for your wrist.
Ergonomic Wrist Rest
The ergonomic wrist rest helps to protect your wrists by offering a comfortable support and reducing the stress and pain that’s often created by daily computing tasks.
Anti-Slip Design
With the anti-slip rubber base, the mouse pad will firmly grip in place to prevent any slippages from interrupting and affecting your work.
Improves Typing Performance
The elastic fiber material provides a soft and smooth resting surface for your wrist that will improve your typing performance.
Protects wrist by offering comfortable support and reducing stress and pain created by daily computing tasks.
Memory Foam
The memory foam material provides a maximum comfort and the best resting position with bounce back feelings for your wrist.
Ergonomic Wrist Rest
The ergonomic wrist rest helps to protect your wrists by offering a comfortable support and reducing the stress and pain that’s often created by daily computing tasks.
Anti-Slip Design
With the anti-slip rubber base, the mouse pad will firmly grip in place to prevent any slippages from interrupting and affecting your work.
Improves Typing Performance
The elastic fiber material provides a soft and smooth resting surface for your wrist that will improve your typing performance.
| Features | |
|---|---|
| Material | Fiber, Memory foam, Rubber |
| Product colour | Black |
| Non-slip base | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.8 oz (136 g) |
| Width | 12.2" (310 mm) |
| Depth | 2.99" (76 mm) |
| Height | 0.866" (22 mm) |
| Package width | 13" (330 mm) |
| Package depth | 1.18" (30 mm) |
| Package height | 3.31" (84 mm) |
| Package weight | 6 oz (170 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 13" (330 mm) |
| Package depth | 1.18" (30 mm) |
| Package height | 3.31" (84 mm) |
| Package weight | 6 oz (170 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Material | Fiber, Memory foam, Rubber |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Adesso Truform P310 wrist rest Fiber,...
Login for pricing
|
Bestseller
Fellowes 91437 wrist rest Gel, Polyure...
Login for pricing
|
Popular
Fellowes 91137 wrist rest Gel, Polyure...
Login for pricing
|
Fellowes 9182801 wrist rest Foam, Poly...
Login for pricing
|
Recommended
Allsop 29809 wrist rest Black
Login for pricing
|
Hot Product
Kensington Wrist Pillow wrist rest Black
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
Truform P310
|
91437
|
91137
|
9182801
|
29809
|
L22801US
|
| Manufacturer |
Adesso
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Allsop
|
Kensington
|
| Product colour |
Black
|
Purple
|
Blue
|
Black
|
Black
|
Black
|





