We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Rackmount.IT RM-WG-T10 rack accessory Mounting kit
SKU
RM-WG-T10
Login for pricing
In stock
T125 [W] / T145 [W], 1U, 43.5 x 483 x 216 mm, Watchguard Red
UNSPSC: 43201618
RM-WG-T10 is a purpose-built 19” rackmount kit designed specifically for selected desktop models. It ensures a precise fit, with all appliance ports neatly redirected to the front panel for easy access and clean cable management.
To improve operational safety, this model includes a power brick, offering a practical alternative to the standard wall adapter. The power brick can also be secured to the rack, reducing the risk of accidental power disconnection and ensuring a more reliable installation in professional environments.Installation is fast and straightforward, taking less than three minutes. Simply place the appliance between the two sides of the rack, secure it with the included screws, and connect it to the front-facing keystone ports.
To improve operational safety, this model includes a power brick, offering a practical alternative to the standard wall adapter. The power brick can also be secured to the rack, reducing the risk of accidental power disconnection and ensuring a more reliable installation in professional environments.Installation is fast and straightforward, taking less than three minutes. Simply place the appliance between the two sides of the rack, secure it with the included screws, and connect it to the front-facing keystone ports.
| Features | |
|---|---|
| Type | Mounting kit |
| Size (imperial) | 19" |
| Rack capacity | 1U |
| Compatibility | T125FireBox 125 T125-WFireBox 125-W T145FireBox 145 T145-WFireBox 145-W |
| Product colour | Red |
| Country of origin | Netherlands |
| Weight & dimensions | |
| Width | 19" (483 mm) |
| Size (imperial) | 19" |
| Height | 1.73" (44 mm) |
| Depth | 8.54" (217 mm) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Type | Mounting kit |
| Size (imperial) | 19" |
| Rack capacity | 1U |
| Compatibility | T125FireBox 125 T125-WFireBox 125-W T145FireBox 145 T145-WFireBox 145-W |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Red |
You may also be interested in
| Product |
Rackmount.IT RM-WG-T10 rack accessory...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com 4UDRAWER rack accessory R...
Login for pricing
|
Hot Product
APC AR8122BLK rack accessory Adjustabl...
Login for pricing
|
APC AR8129 rack accessory Cable manage...
Login for pricing
|
Popular
APC AR8172BLK rack accessory Cable duct
Login for pricing
|
APC Netshelter SX Air Recirc Preventio...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RM-WG-T10
|
4UDRAWER
|
AR8122BLK
|
AR8129
|
AR8172BLK
|
AR7708
|
| Manufacturer |
RACKMOUNT.IT
|
StarTech.com
|
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
| Type |
Mounting kit
|
Rack shelf
|
Adjustable shelf
|
Cable management panel
|
Cable duct
|
N/A
|





