We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Black Box Cat6, 1.8m networking cable Red 70.9" (1.8 m)
SKU
C6PC70S-RD-06
Login for pricing
In stock
GigaTrue 3 CAT6 250-MHz Lockable, Shielded, Stranded, Backbone PVC Cable (Sc/FTP), 1.8m
UNSPSC: 26121609
| SKU | C6PC70S-RD-06 |
|---|---|
| EAN | 0822088007340 |
| Manufacturer | Black Box |
| Availability | In Stock |
- LockPORT™ technology boots provide inexpensive security—without having to buy new cables.
- Lock boots to prevent accidental disconnects, particularly in factories, industrial settings, mining, even aerospace applications.
- Use in for noisy data centers, manufacturing, and other industrial settings.
- Guaranteed for life!
- Lock boots to prevent accidental disconnects, particularly in factories, industrial settings, mining, even aerospace applications.
- Use in for noisy data centers, manufacturing, and other industrial settings.
- Guaranteed for life!
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Red |
| Frequency | 250 MHz |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Red |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |