We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ultimea Nova C40 Short throw projector 600 ANSI lumens LCD 4K (4096x2400) Silver
SKU
U0322
- 90° Gimbal Stand – Freely Adjustable Projection Angle
- Access to 10,000+ Apps & Streaming Platforms
- Bright 600 ANSI Lumens for Crisp Visuals
- Auto Focus & 6D Auto Keystone Correction
- Native Full HD 1080P / 4K Supported
| SKU | U0322 |
|---|---|
| EAN | 0850056311212 |
| Manufacturer | Ultimea |
| Availability | In Stock |
Free Stand, Free Space
Enjoy Massive Entertainment Contents On-the-Go.
Aspheric Lens Optical Technology
Ensuring image clarity even at elevated projection angles.
Any Angle, Crystal Clear
Enjoy crystal-clear clarity from any angle with AACLT™ (Adaptive Angle Correction Lens Technology).
Overall Brightness Uniformity
600 ANSI Lumens and 80% brightness uniformity bring more details on four corners.
Unlock Unlimited Entertainment
Simplify your tech setup and command your world with the Google Voice Assistant Smart Remote.
Ultra Silent Operation
Enjoy distraction-free content viewing.
Fully Sealed Optical Engine
Nova C40 maintains stunning images and accurate color throughout the lifespan.
Enjoy Massive Entertainment Contents On-the-Go.
Aspheric Lens Optical Technology
Ensuring image clarity even at elevated projection angles.
Any Angle, Crystal Clear
Enjoy crystal-clear clarity from any angle with AACLT™ (Adaptive Angle Correction Lens Technology).
Overall Brightness Uniformity
600 ANSI Lumens and 80% brightness uniformity bring more details on four corners.
Unlock Unlimited Entertainment
Simplify your tech setup and command your world with the Google Voice Assistant Smart Remote.
Ultra Silent Operation
Enjoy distraction-free content viewing.
Fully Sealed Optical Engine
Nova C40 maintains stunning images and accurate color throughout the lifespan.
| Projector | |
|---|---|
| Projector native resolution | 4K (4096x2400) |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Supported aspect ratios | 4:3, 16:9 |
| Screen size compatibility | 80 - 120" |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Projection technology | LCD |
| Projector brightness | 600 ANSI lumens |
| Smart projector | Yes |
| Light source | |
| Light source type | LED |
| Service life of light source | 30000 h |
| Lens system | |
| Zoom ratio | 2.0:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Auto |
| Throw ratio | 1.25:1 |
| Video | |
| Full HD | Yes |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Audio (L/R) in | 1 |
| DVI port | No |
| AUX in | Yes |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Features | |
|---|---|
| Operating system version | 11.0 |
| Operating system installed | Android TV |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 5 W |
| Design | |
| Market positioning | Home cinema |
| Product type | Short throw projector |
| Product colour | Silver |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 75 W |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 11.9" (302 mm) |
| Package depth | 10.9" (278 mm) |
| Package height | 11.9" (301 mm) |
| Weight | 6.39 lbs (2.9 kg) |
| Width | 9.29" (236 mm) |
| Depth | 9.45" (240 mm) |
| Height | 7.32" (186 mm) |
| Package weight | 8.05 lbs (3.65 kg) |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Batteries included | No |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Ultimea Nova C40 Short throw projector...
Login for pricing
|
Bestseller
Viewsonic PA503S data projector Standa...
Login for pricing
|
Popular
ScreenPlay MULTIMEDIA PROJECTOR data p...
Login for pricing
|
Hot Product
Viewsonic M1X data projector Short thr...
Login for pricing
|
InFocus Genesis III Short throw projec...
Login for pricing
|
New
InFocus MULTIMEDIA PROJECTOR Standard...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
U0322
|
PA503S
|
SP2234
|
M1X
|
IN0004SL
|
IN0022SL
|
| Manufacturer |
Ultimea
|
Viewsonic
|
Infocus
|
Viewsonic
|
Infocus
|
Infocus
|
| Contrast ratio (typical) |
1000:1
|
N/A
|
N/A
|
120000:1
|
N/A
|
N/A
|
| Weight |
2000g to 3000g
|
2000g to 3000g
|
2000g to 3000g
|
up to 2000g
|
2000g to 3000g
|
2000g to 3000g
|
| Projection technology |
LCD
|
DLP
|
DLP
|
LED
|
DLP
|
DLP
|
| Projector brightness |
600ANSI lumens to 1000ANSI lumens
|
3000ANSI lumens to 4000ANSI lumens
|
4000ANSI lumens and more
|
N/A
|
4000ANSI lumens and more
|
4000ANSI lumens and more
|
| Noise level |
N/A
|
N/A
|
20dB to 30dB
|
20dB to 30dB
|
20dB to 30dB
|
20dB to 30dB
|
| DVI port |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| VGA (D-Sub) ports quantity |
N/A
|
3
|
1
|
N/A
|
1
|
2
|
| Component video (YPbPr/YCbCr) in |
N/A
|
up to 1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
up to 1
|
| HDMI ports quantity |
1
|
1
|
2
|
1
|
1
|
2
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
4:3
|
4:3
|
16:9
|
4:3
|
4:3
|
| Projector native resolution |
4K (4096x2400)
|
SVGA (800x600)
|
XGA (1024x768)
|
WVGA (854x480)
|
XGA (1024x768)
|
SVGA (800x600)
|
| Product type |
Short throw projector
|
Standard throw projector
|
Standard throw projector
|
Short throw projector
|
Short throw projector
|
Standard throw projector
|
| Light source type |
LED
|
Lamp
|
Lamp
|
LED
|
Lamp
|
Lamp
|





