We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
STM Studio 13" Folio Black, Transparent
SKU
STM-222-383LY-01
Login for pricing
In stock
PC Bracket /PU Cover, 28.5 x 22.4 x 1.55 cm, 0.37 kg, Black
UNSPSC: 43211620
- Protective lightweight shell protects your iPad from bumps and scratches
- Patented magnetic cover effortlessly folds into a stand for typing and viewing ease
- Instant on/off cover wakes and turns the device off to save battery life
- Apple Pencil storage versatility allowing the user to close their cover with or without a Pencil*
- Easy access to all buttons and ports
| SKU | STM-222-383LY-01 |
|---|---|
| EAN | 0810046115503 |
| Manufacturer | STM |
| Availability | In Stock |
Feather light construction with a form-fitting design to protect and celebrate your iPad. The Studio is a precision tooled case that is lightweight and durable while providing stability on a table surface.
The patented magnetic cover effortlessly folds into a stand for typing and viewing and has the versatility to close and secure with or without your Apple Pencil.
The patented magnetic cover effortlessly folds into a stand for typing and viewing and has the versatility to close and secure with or without your Apple Pencil.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Material | PU plastic, Polycarbonate (PC) |
| Maximum screen size | 13" |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Air 13” M2 (A2898, A2899, A2900) |
| Protection features | Bump resistant, Drop resistance, Scratch resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black, Transparent |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 1 |
| Material | PU plastic, Polycarbonate (PC) |
| Maximum screen size | 13" |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Air 13” M2 (A2898, A2899, A2900) |
| Protection features | Bump resistant, Drop resistance, Scratch resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black, Transparent |
| Closure type | Magnetic closure |
| Auto wake/sleep function | Yes |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 1 |
| Closure type | Magnetic closure |
| Weight & dimensions | |
| Width | 8.82" (224 mm) |
| Depth | 0.61" (15.5 mm) |
| Height | 11.2" (285 mm) |
| Weight | 13.1 oz (370 g) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
STM Studio 13" Folio Black, Trans...
Login for pricing
|
Gumdrop Cases Hideaway 10.2" Shel...
Login for pricing
|
Bestseller
Targus Pro-Tek 10.5" Folio Black
Login for pricing
|
Recommended
Targus Safeport 10.2" Cover Black
Login for pricing
|
Hot Product
Targus SafeFit 8.5" Folio Black
Login for pricing
|
Popular
MAXCases Extreme Shell 10" Shell...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
STM-222-383LY-01
|
03A005
|
THZ852GL
|
THD500GL
|
THZ784GL
|
MS-ES-SG-G2-BLK
|
| Manufacturer |
STM
|
Gumdrop Cases
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
MAXCases
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Any brand
|
Microsoft
|
| Case type |
Folio case
|
Shell case
|
Folio case
|
Cover case
|
Folio case
|
Shell case
|





