We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Koss KSC75 Headphones Wired Ear-hook Music Black, Silver
SKU
180125
| SKU | 180125 |
|---|---|
| EAN | 0021299134122 |
| Manufacturer | Koss |
| Availability | In Stock |
Clip the Koss KSC75 headphones comfortably over your ear and let yourself be amazed by the great sound of these high fidelity clip headphones. The ideal active headphones for music lovers living an active lifestyle.
The KSC75 Titanium’s soft, foam ear cushions guarantee an open, hear-through sound for when you prefer to stay connected to your surroundings. Pivoting clips provide a better fit than most over-the-ear sports headphones.
Featuring a 2 µm titanium coating on its diaphragms, Koss KSC75s boast increased rigidity, minimized mechanical distortion, and exceedingly accurate sound quality and reproduction. Perfect for travel, the KSC75s deliver outstanding sound at home or on the move.
The KSC75 Titanium’s soft, foam ear cushions guarantee an open, hear-through sound for when you prefer to stay connected to your surroundings. Pivoting clips provide a better fit than most over-the-ear sports headphones.
Featuring a 2 µm titanium coating on its diaphragms, Koss KSC75s boast increased rigidity, minimized mechanical distortion, and exceedingly accurate sound quality and reproduction. Perfect for travel, the KSC75s deliver outstanding sound at home or on the move.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headphones |
| Recommended usage | Music |
| Wearing style | Ear-hook |
| Product colour | Black, Silver |
| Cable length | 47.2" (1.2 m) |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Connector contacts plating | Gold |
| Headphones | |
|---|---|
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 15 - 25000 Hz |
| Impedance | 60 Ω |
| Headphone sensitivity | 101 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Microphone | |
| Microphone type | Not available |
You may also be interested in
| Product |
Koss KSC75 Headphones Wired Ear-hook M...
Login for pricing
|
Hot Product
Logitech 981-000510 headphones/headset...
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech USB Headset H570e Wired Head-...
Login for pricing
|
Logitech 981-000570 headphones/headset...
Login for pricing
|
Recommended
Jabra Biz 1500 Headset Wired Head-band...
Login for pricing
|
Popular
Jabra Evolve 20 Headset Wired Head-ban...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
180125
|
981-000510
|
981-000574
|
981-000570
|
1513-0157
|
4993-823-309
|
| Manufacturer |
Koss
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Jabra
|
Jabra
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Wearing style |
Ear-hook
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Music
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headphones
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Not available
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
N/A
|
Boom microphone
|





