We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Gumdrop Cases 01D024 laptop case 14" Cover Black
SKU
01D024
- Rugged laptop case custom-molded to fit Dell Pro 14, offering maximum protection beyond mil-specs, exceeding MIL-STD-810G
- Two (2)-piece, full-coverage case with rugged, rubberized tread on top and bottom panels to protect devices on all eight (8) sides
- Patented, reinforced air-cell corners and rubberized bumpers surround top and bottom panels to cushion and absorb the shock from bumps, drops, and scratches
- Best-in-class drop protection against falls up to four (4) feet making the case TechShell Rugged Certified
- Fully transparent top and bottom allow for easy, manageable asset tagging
- Quick and easy slide-and-click installation in just 30 seconds or less
- Patented, 2-in-1 case design allows for full functionality moving from laptop to tablet mode
| SKU | 01D024 |
|---|---|
| EAN | 0818090026929 |
| Manufacturer | Gumdrop Cases |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Protect your Dell Pro 14 with the most rugged laptop case on the market. Our always-on, premium laptop protection is perfect for your back-to-school, distance learning, or workplace needs. Gumdrop’s DropTech case features an easy to install, two (2)-piece, full-coverage design that boasts rubberized tread and reinforced air-cell corners along all eight (8) sides of the device to protect against bumps, drops, and more. What is the best laptop for students? Which laptops are best for work? Ones protected to handle all the “oops” moments that happen in the classroom, workplace, and beyond. With TechShell Rugged certification, you can be confident that your device can survive drops up to four (4) feet, a much-needed peace of mind for tech directors, teachers, students, and businesses alike making our case a perfect school or workplace laptop case. Your IT department will love you for choosing Gumdrop thanks to our superior drop protection, quick, easy slide-and-click installation and transparent panels for asset tagging. Protect your devices and precious IT resources with a case you never have to think about, making deployments easy and device damage a thing of the past. Our DropTech case for Dell Pro 14 provides custom-molded, always-on protection you can trust that is ready for anything. Why? Because we’ll drop everything to protect your tech.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 14" |
| Width | 1" (25.4 mm) |
| Weight | 16 oz (453.6 g) |
| Height | 9" (228.6 mm) |
| Depth | 13" (330.2 mm) |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Cover |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Shock resistant, Bump resistant, Drop resistant, Scratch resistant |
| Material | Rubber |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Pro 14 |
| Maximum screen size | 14" |
| Brand compatibility | Dell |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Shock resistant, Bump resistant, Drop resistant, Scratch resistant |
| Material | Rubber |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Pro 14 |
| Maximum screen size | 14" |
| Brand compatibility | Dell |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Shock resistant, Bump resistant, Drop resistant, Scratch resistant |
| Material | Rubber |
| Compatibility | Pro 14 |
| Case type | Cover |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |