We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cellairis Rapture Rugged 10.2" Cover Black
SKU
02-0520001
Login for pricing
In stock
Cellairis Rapture Rugged - Apple iPad 10.2" Gen10 w/ Kickstand Only Black
UNSPSC: 43211620
- Heavy Duty Case
- 360 Degree Kickstand
- Shock Absorbing
- Model Specific
| SKU | 02-0520001 |
|---|---|
| EAN | 0842932191469 |
| Manufacturer | CELLAIRIS |
| Availability | In Stock |
Need an iPad case that will stand the test of time and provide all the little extra things you need to improve your usability and viewing experience? Well, you've come to the right place. This heavy-duty case is field-tested and shock-absorbing, meaning that it can withstand any drop of at least 6 feet and keep your device as pristine as the day you bought it. Compatible with iPad 10.9" Generation 10 model.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 10.2" |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 10.2" Gen10 |
| Protection features | Bump resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 1 |
| Maximum screen size | 10.2" |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 10.2" Gen10 |
| Protection features | Bump resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Cellairis Rapture Rugged 10.2" Co...
Login for pricing
|
Bestseller
Case Logic LAPS-116 Black 16" Sle...
Login for pricing
|
Recommended
Kensington BlackBelt™ Rugged Case for...
Login for pricing
|
Gumdrop Cases Hideaway 10.2" Shel...
Login for pricing
|
New
Targus SafeFit 8.5" Folio Black
Login for pricing
|
Popular
MAXCases Extreme Shell 10" Shell...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
02-0520001
|
3201357
|
K97454WW
|
03A005
|
THZ784GL
|
MS-ES-SG-G2-BLK
|
| Manufacturer |
CELLAIRIS
|
Case Logic
|
Kensington
|
Gumdrop Cases
|
Targus
|
MAXCases
|
| Material |
N/A
|
Foam
|
N/A
|
N/A
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Microsoft
|
Apple (brand)
|
Any brand
|
Microsoft
|
| Case type |
Cover case
|
Sleeve case
|
Shell case
|
Shell case
|
Folio case
|
Shell case
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





